Młynek do zlewu

Młynek do zlewu – Jaki wybrać, na co zwrócić uwagę

Zastosowanie młynka do zlewu cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co wcale nas nie dziwi. Używanie młynka potrafi w znacznym stopniu ułatwić kuchenne prace. Na Zachodzie ta opcja jest już bardzo popularna i wszystko wskazuje na to, że u nas także tak się niedługo stanie. Widać to szczególnie po komentarzach użytkowników. Jest to wygodny i bardzo funkcjonalny sposób na to, by generować znacznie mniej odpadów organicznych. Rozdrabniacz do zlewu poleca się do gospodarstw domowych.

Przykładowe modele młynków do zlewu

Franke TP-50

Franke TP-50

Egzemplarz marki Franke TP-50 to dość tani model z dobrych materiałów, osiąga moc maksymalną zaraz po tym, jak się go uruchomi. Odpady można dzięki niemu rozdrobnić szybko i skutecznie. Urządzenie należy do bardzo wydanych i służących domownikom przez długi czas. Dzięki trójśrubowemu systemowi montującemu ten rozdrabniacz może być szybko i skutecznie zamontowany w przestrzeni kuchennej. Może pracować nieprzerwanie aż przez 300 sekund, waży niemalże 6 kg.

IN SINK ERATOR MODEL 56

IN SINK ERATOR MODEL 56

Na uwagę zasługuje też rozdrabniacz IN SINK ERATOR MODEL 56, którego tarcza powstała ze stali nierdzewnej. Wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych model będzie dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku rodzin niewielkich oraz tych średniej wielkości. Według producenta, dzięki jego użyciu można w bardzo dużym stopniu obniżyć ilość generowanych śmieci organicznych – i to nawet do 40%.  Mocną strona tego egzemplarza jest niedroga eksploatacja oraz łatwy montaż. Urządzenie nie jest wyposażone w noże, więc nie stwarza niebezpieczeństwa w kuchenni. Nie trzeba też zajmować się jego pielęgnacją czy też konserwacją, dlatego nie pochłania on czasu. Ten kuchenny rozdrabniacz jest przeznaczony do zlewozmywaków z otworem o średnicy 90-100 mm i grubością dna do 20 mm.

Opcje dodatkowe także mogą się przydać – mamy na myśli włącznik do uruchomienia urządzenia. Do wyposażenia dodatkowego należy także kratka.

Czy warto wybrać młynek na odpady?

Mieszkańcy domów mają zadanie ułatwione o tyle, że mogą na podwórku stworzyć specjalny kompostownik, który stanie się dobrym miejscem do tego, by pozbyć się odpadów organicznych (czyli resztek jedzenia). Ale ci, dla których miejscem do życia są mieszkania w blokach, nie mogą sobie na taką opcję pozwolić. Na szczęście jednak istnieją młynki do zlewu, które rozprawiają się z odpadkami szybko i sprawnie, zmniejszając ich ilość (według przeprowadzonych badań) o około jedną trzecią. Zwłaszcza w sezonie letnim, gdy panują wysokie temperatury, tego typu odpady mogą wydawać bardzo nieprzyjemny zapach. Warto temu zapobiegać.

Młynek bez problemu zmieli różne rodzaje odpadów (mowa zarówno o herbacianych fusach, jak i ościach ryb, drobnych chrząstkach, resztach owoców i warzyw, jak i innych miękkich odpadach organicznych). Jeżeli zafundujemy sobie model o dużej mocy, będzie on w stanie poradzić sobie nawet z niedużymi kostkami pozostałymi po posiłkach. Nie można wrzucać do niego sznurka, folii, czy też wlewać gorącego tłuszczu ani wrzącej wody.

Dużą zaletą jest to, że nie musimy dłońmi wybierać z kratki w zlewozmywaku kuchennym resztek, które pozostały po jedzeniu. Urządzenie pobiera bardzo mało wody, więc nie przyczyni się do tego, że nasze miesięczne opłaty wzrosną. Rury dzięki takiemu rozwiązaniu nie zapychają się odpadkami, dzięki czemu nie trzeba przeprowadzać ich czyszczenia środkami chemicznymi.

W kuchni jest zwyczajnie czyściej, kiedy postawi się na młynek do odpadów. A sam mechanizm działania takiego urządzenia nie wymaga od domowników jego pielęgnowania czy też konserwacji, co także jest ważną zaletą.

Na jakiej zasadzie działa młynek do zlewu?

Młynek umieszczony jest w kuchennym zlewozmywaku. Do jego wylotu należy wrzucić odpady organiczne, następnie puścić wodę. Wtedy resztki trafiają do specjalnej komory, w której działają talerze rozbijające odpadki, które w rezultacie zostają zmielone do maleńkich cząsteczek o średnicy około 2 milimetrów (czyli takich, które spokojnie przedostaną się przez rury kanalizacyjne i na pewno nich nie zatkają).

Rozdrabniacz do zlewu polecany jest właściwie do większości gospodarstw domowych, zarówno tych większych, jak i niedużych.

Co wchodzi w skład młynka do zlewu?

To urządzenie, choć może różnić się pewnymi szczegółami między sobą, gdy chodzi o poszczególnych producentów czy też typy, składa się z podobnych elementów. Przede wszystkim jest to część rozdrabniająca z silnikiem, która odpowiada za to, by sporych rozmiarów odpady stały się bardzo małe, zespół montażowy oraz cześć urządzenia, dzięki której resztki trafiają do kanalizacji.

Jak wybrać dobry rozdrabniacz?

Kiedy już podejmiemy decyzję o zakupie rozdrabniacza, powinniśmy przemyśleć to, jaki konkretnie model wybierzemy. A ten wybór uzależniony jest od szeregu czynników. Nie ukrywajmy, że dla wielu kupujących w grę wchodzi cena – zwłaszcza w przypadku, kiedy młynek do zlewu zakupić możemy za kwotę rzędu 300, jak i 2000 złotych. Jednak nie tylko tę kwestię należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań.

Liczy się na pewno także to, by urządzenie miało odpowiednią moc. Tego typu egzemplarz kupujemy na wiele lat, więc chcemy aby był niezawodny i będzie nam służył przez długi czas.

Sposób zasilania rozdrabniacza także ma znaczenie. Współcześnie na polskim rynku spotkać możemy modele pneumatyczne, uruchamiane dzięki działaniu magnesu albo też takie, w przypadku których do włączenia należy użyć pilota.

Zwróćmy także uwagę na to, jaką pojemność komory ma model, który bierzemy pod uwagę. Im większa, tym więcej odpadów będziemy w stanie dzięki temu skutecznie rozdrobnić. Warto zapoznać się też z informacją, na jak długo producent udziela nam gwarancji. Zdarzają się zarówno modele, w przypadku których są to dwa lata, jak i te, gdzie jest to aż pięć lat.

Okazuje, się, że także głośność tego urządzenia może mieć niebagatelne znaczenie. Mówimy o niej zwłaszcza w przypadku właścicieli przestrzeni kuchennych otwartych na pokój dzienny (a takich spotykamy w naszym kraju ostatnio bardzo wiele). Gdy model będzie pracował cicho, nie przeszkodzi chociażby w oglądaniu telewizji czy też w relaksie i wypoczynku domownikom.

Szybkość rozdrabniania także ma znaczenie, wyraża się ją w stopniach. Na polskim ryku dostępne są dziś zarówno te, w przypadku których mamy tylko jeden stopień i nie da się ich przyspieszyć, jak i te dwu- oraz trzystopniowe.

Kiedy jesteśmy osobami gotującymi codziennie i generującymi w związku z tym sporo odpadów organicznych, powinniśmy pomyśleć o zakupie egzemplarza o dużej mocy, droższego. Jeśli jednak wiemy, że nie będziemy z rozdrabniacza korzystać nagminnie, a w kuchni pojawiamy się raczej dość rzadko, z powodzeniem wystarczy nam model niedrogi, podstawowy, o mniejszej mocy.

Jak zamontować rozdrabniacz?

Na szczęście nie jest to czynność trudna czy skomplikowana i nie wymaga ingerencji specjalistów. Urządzenie może zostać zainstalowane do zlewozmywaka stworzonego z różnych materiałów (stalowych i kompozytowych), ważne jest jednak to, by posiadał on średnicę odpływu około 90 mm – to często podkreślają producenci tych kuchennych sprzętów. Zwróćmy też uwagę na to, że grubość zlewu, do którego chcemy nasz młynek przykręcić, nie powinna być większa niż 25 mm.

Najpierw poszczególne części urządzenia powinny być zdemontowane, następnie należy jego kołnierz wprowadzić do komory zlewozmywaka, potem przychodzi czas na zamontowanie uszczelek oraz kołnierza, a potem przymocować młynek.

Autor
Lubię Dom