Farba tablicowa

Farba tablicowa – Poradnik jaką wybrać, kolory, zalety i wady

Farba tablicowa pozwala na zmianę ścian w naszym domu lub mieszkaniu na przypominającą tablicę znaną ze szkolnych lat. Ten rodzaj farby zjednuje sobie zwolenników zarówno w naszym kraju, jak i za jego granicami. Trzeba przyznać, że to oryginalny pomysł na aranżację przestrzeni, któremu nie brak także walorów czysto praktycznych. W artykule przedstawiamy zalety i wady takiego rozwiązania, popularne kolory, przykładowe farby a także sposoby jej nakładania i czyszczenia.

Popularne farby tablicowe

Farba tablicowa

Tikkurila Liitu

Często wybieranym przez kupujących jest farba tablicowa Tikkurila Liitu czarna 0,33 litra. Producent dedykował ją między innymi wnętrzom restauracji, a także szkołom i przedszkolom, czyli tym miejscom, w których używa się na co dzień powierzchni tablicy. Oczywiście można ją zastosować także w przestrzeni domowej. Aplikować ją można nie tylko na ścianie, ale też na drewnie lub metalu. Wedle zapewnień producenta z powodzeniem wystarczą dwie lub trzy warstwy, by farba pokryła powierzchnię. Ma się ona łatwo aplikować oraz z łatwością ścierać z powierzchni ściany, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Nakłada się ją wałkiem, pędzlem bądź natryskiem. Temperatura malowania powinna mieścić się w przedziale 7-25 stopni Celsjusza. Jedno opakowanie pozwoli na pomalowanie maksymalnie czterech metrów kwadratowych powierzchni. Stosuje się ją z podkładem. Farba ta jest rozcieńczana wodą. Za ponowne malowanie zabrać się należy po około sześciu godzinach od położenia poprzedniej warstwy. Produkt ma barwę czarną, daje matowy efekt wykończenia.

Farba tablicowa

Magnat

Kolejnym popularnym rodzajem jest farba tablicowa Magnat 0,75 litra barwy czarnej. Producent zapewnia, że efekt po pomalowaniu przypominał będzie klasyczną tablicę szkolna. Produkt ma być odporny zarówno na ścieranie, jak i zmywanie. Jeśli chodzi o wydajność, ma ona wynosić do 7,5 metrów kwadratowych z jednej puszki. Samodzielne naniesienie tej farby na powierzchnię nie powinno nikomu przysporzyć problemów. Aplikuje się ją pędzlem albo wałkiem (szczególnie polecanym rozwiązaniem jest tutaj użycie wałka gąbkowego). Podczas nakładania farby na powierzchnię temperatura musi oscylować w granicach 5-30 stopni Celsjusza. Farbę rozcieńcza się wodą. Wedle opinii producenta już dwie warstwy wystarczą, żeby powierzchnia była odpowiednio pokryta. Podkład wykorzystywany jest w jej przypadku w zależności od powierzchni, którą pokrywamy. Czas schnięcia każdej z warstw określony został na cztery godziny. Produkt daje matowy efekt wykończenia.

Farba tablicowa

Jeger

Klienci pragnący uzyskać efekt tablicy na ścianie nierzadko wybierają też inny produkt. Jest nim farba tablicowa czarny JEGER o pojemności 0,33 litra. Farbę tę rozcieńcza się wodą. Kiedy zostanie zaaplikowana na powierzchnię ściany, z powodzeniem można będzie pisać po niej kredą. Wedle zapewnień producenta do jej nakładania idealnie nada się pędzel lub wałek. Czas całkowitego schnięcia wynosić ma dwie godziny (dokładnie tak samo, jak czas schnięcia w dotyku). Jednym pojemnikiem pomalować można w przybliżeniu 3,33 metra kwadratowego powierzchni. Można stosować ten produkt zarówno w przypadku ścian, jak i mebli. Przygotowano go wyłącznie do użytku wewnętrznego.

Czy warto wybrać farbę tablicową?

To rozwiązanie pozwala nam na pozostawianie bliskim krótkich wiadomości w interesujący sposób. Kiedy jedna ze ścian w kuchni (albo jej fragment) ma na swojej powierzchni taką tablicę, można z powodzeniem pisać na nim klasyczną kredą informację o tym, co trzeba kupić, jakie sprawy są do załatwienia czy też ile dni pozostało do jakiegoś ważnego wydarzenia (na przykład wspólnego wyjazdu na wakacje).

Musimy docenić też walory estetyczne tej opcji. Tak niebanalnie rozwiązanie jest chętnie stosowane zwłaszcza w przestrzeniach urządzonych w nowoczesnym stylu. Mowa między innymi o wnętrzach utrzymanych w klimacie minimalistycznym, loftowym, industrialnym albo skandynawskim. Czarna niczym węgiel ściana może dobrze wpisać się do takich przestrzeni.

Warto wspomnieć, że farba tablicowa sprawdza się nie tylko na powierzchniach ścian, z powodzeniem maluje się nią także fronty mebli, drzwi czy też tablice.

Kolory farb tablicowych

Farba tablicowa
Caparol
Farba tablicowa
Perfect Board

Zdecydowanie najpopularniejszą opcją jest wykorzystanie farb barwy czarnej. Pomalowane w ten sposób powierzchnie do złudzenia przypominają szkolne tablice, które pamiętamy z dzieciństwa. Ale producenci zadbali o to, żeby do wyboru było znacznie więcej barw. Jeśli chcemy rozjaśnić pomieszczenie i nieco optycznie je powiększyć, użyjmy farby tablicowej barwy białej. W pokoju córki może sprawdzić się róż. Fuksja, turkus, zieleń, szarość i wiele innych opcji do wyboru – dzięki temu możemy stosować ten oryginalny typ farby tak naprawdę do pomieszczeń urządzonych w najróżniejszych wersjach kolorystycznych.

Zalety i wady farby tablicowej

Jeśli uznamy, że potrzebna nam powierzchnia o właściwościach tablicy, z powodzeniem możemy wykorzystać farbę tablicową. Dlaczego to lepsza opcja od zwykłej tablicy ustawionej we wnętrzu?

Zalety:

 • nie zabiera miejsca (co jest szczególnie ważne w niedużych wnętrzach).
 • cechuje ją wodoodporność
 • można zastosować ją na dowolnej ścianie albo fragmencie ściany
 • jest uniwersalna, sprawdzi się m.in. w kuchni, pokoju dziecka, w przedpokoju, na drzwiach, w szkole, stołówce czy pomieszczeniu biurowym
 • można ją nakładać wałkiem, pędzlem albo natryskiem
 • uzyskujemy dzięki niej ciekawą aranżację wnętrza

Wady:

 • ma specyficzny zapach przy nakładaniu
 • kiepskie rozwiązanie dla alergików
 • wyższe koszty niż w przypadku klasycznej farby
 • trzeba aplikować ją kilka razy, by pokryła dobrze powierzchnię ściany
 • kiedy piszemy po niej kredą, unosi się pył
 • dość trudno ją usunąć ze ściany
 • po pewnym czasie kredowe napisy nie wycierają się dokładnie

Jak malować farbę tablicową?

Zanim zabierzmy się za właściwą pracę, musimy w odpowiedni sposób przygotować naszą ścianę. W przeciwnym przypadku ten specyficzny typ farby zwyczajnie by się na niej nie utrzymał. W jaki sposób osiągnąć dobre efekty? Przede wszystkim należy oczyścić ściany ze wszystkich starych warstw, jakie na nie naniesiono. Należy zrobić to dokładnie i staranie, bo wtedy efekt naszego malowania na pewno będzie znacznie lepszy. Jeśli na ścianie znajdowałyby się ślady grzybów czy pleśni, także trzeba czym prędzej się ich pozbyć, dbając tym samym o lepszą przyczepność naszej tablicowej farby.

Jak już wspomnieliśmy, farba tablicowa jest zwykle nakładana za pomocą wałka albo pędzla, czasami jest w tym celu stosowany także natrysk. Jeśli chodzi o to, ile warstw jest potrzebnych do dokładnego pokrycia powierzchni naszej ściany, należy skorzystać z podpowiedzi producenta, która na pewno jest umieszczona na opakowaniu. W przeważającej większości przypadków mają wystarczyć dwie lub trzy, by osiągnąć dobre efekty.

Jak czyścić farbę tablicową?

Farba tablicowa może nam służyć przez wiele lat. Trzeba jednak regularnie zmywać z niej kredę. Jak sprawić, żeby wykonywanie tej czynności było skuteczne i względnie łatwe?

Aby umyć farbę tablicową bez smug, można zastosować mokrą ściereczkę z mikrofibry, płukaną dokładnie pod bieżącą wodą. Przy myciu dużych powierzchni należy płukać ściereczkę kilka razy tak aby była zawsze czysta. Zaraz po tym można użyć suchej ściereczki z mikrofibry do wytarcia powierzchni na sucho. Dzięki temu można uzyskać efekt idealnie umytej ściany, bez zacieków i smug po wodzie czy kredzie.

Tablica i ciekawy efekt aranżacyjny

Popularność wykorzystania farb tablicowych rośnie. Trudno się temu dziwić, skoro wykorzystanie tego produktu daje w przestrzeniach tak interesujące efekty. Nowością jest także wprowadzenie coraz szerszej gamy kolorów. Jeszcze do niedawna klienci mogli liczyć tyko na czerń, gdy chodzi o barwę tego typu farby, dzisiaj mają znacznie szerszy wachlarz możliwości. Wszystko wskazuje na to, że użytkownicy nadal z chęcią będą wykorzystywać farby tablicowe – zarówno we wnętrzach swoich domów i mieszkań, jak i w innego typu przestrzeniach. Czasami ten typ dekoracji może być zastąpiony naklejkami do złudzenia przypominającymi tablice, jednak efekt nie jest w tym przypadku dokładnie taki sam.

Jeśli więc chcemy mieć możliwość pozostawiania domownikom różnego typu informacji w ciekawy sposób albo też zapisywać sobie wiadomości, które zwyczajnie mogą nam umknąć, z powodzeniem zastosować możemy ten właśnie sposób. Dzięki temu ściana, fragment ściany, drzwi albo inna powierzchnia będą miały zupełnie nową ciekawą odsłonę.

Autor
Lubię Dom