Farba magnetyczna

Farba magnetyczna – Poradnik jaką wybrać, zalety i wady

Ciekawe efekty aranżacyjne zwykle uzyskujemy we wnętrzach wtedy, kiedy stosujemy w nich oryginalne rozwiązania. Dlatego właśnie coraz częściej stawiamy na nietypowe rodzaje farb, wśród których są także magnetyczne. Stosować można je z powodzeniem zarówno w przestrzeni domów czy mieszkań, jak i we wnętrzach biurowych, w szkołach, przedszkolach itd. Dzięki temu zyskujemy możliwość przyczepiania do powierzchni ściany magnesów. Wykorzystanie farb magnetycznych jest coraz bardziej popularne, a takie aranżacje są interesujące i praktyczne. W artykule przedstawiamy zalety i wady takiego rozwiązania, przykładowe farby oraz sposoby ich nakładania.

Popularne farby magnetyczne

Farba magnetyczna

Jeger

Farba magnetyczna w kolorze czarnym JEGER to produkt, który zaleca się nakładać na ścianę pędzlem albo wałkiem. Daje matowy efekt wykończenia. Ta farba wodna ma czas całkowitego schnięcia wynoszący 24 godziny, natomiast czas schnięcia w dotyku to 6 godzin. Pomiędzy nakładaniem dwóch warstw minąć powinny przynajmniej 2 godziny. Pojemność opakowania wynosi pół litra. Jeżeli chcemy pokryć dwu – lub trzykrotnie jeden metr kwadratowy powierzchni ściany, jedna puszka powinna nam wystarczyć. Produkt ten od razu po otwarciu opakowania jest gotowy do użycia.

Farba magnetyczna

Tikkurila Magnetic

Farba magnetyczna MAGNETIC szary TIKKURILA to produkt dostępny w opakowaniu zawierającym 0,5 litra. Gdy go zastosujemy na powierzchni ściany, będziemy mogli, jak zapewnia producent, z powodzeniem używać na niej magnesów. Ta wodna farba szarej barwy gotowa jest do użycia zaraz po otwarciu jej opakowania. Czas całkowitego schnięcia oraz schnięcia w dotyku są w tym przypadku dokładnie takie same i wynoszą 24 godziny. Czas schnięcia pomiędzy dwiema warstwami wynosi również 24 godziny. Produkt nakładać można pędzlem albo wałkiem.

Farba magnetyczna

Novodomo

Farba magnetyczna NOVODOMO dostępna jest w opakowaniu o pojemności 0,75 litra. Wykończenie, jakie dzięki niej uzyskamy, jest grafitowe, matowe. W przypadku tego produktu zalecana metodą aplikacji jest używanie wałka lub pędzla. W opinii producenta dwie warstwy tej magnetycznej farby wystarczą, żeby ściana zyskała dedykowane jej właściwości i by utrzymywały się na niej magnesy. Jednak według klientów, potrzeba tych warstw więcej. Czas schnięcia wynosi do 3 dni. Stosowanie z podkładem jest zalecane wtedy, kiedy stosuje się ten produkt na metalową powierzchnię.

Farba magnetyczna

Primacol Magnetic Paint

Primacol farba podkładowa Magnetic Paint 750 ml to produkt, który sprawdzi się z powodzeniem do ścian pokrytych lateksowymi farbami. Jego szara barwa będzie dobrze prezentowała się w nowoczesnych przestrzeniach i można ją pokryć farbami powierzchniowymi. Wedle opinii producenta do całkowitego wyschnięcia farby musi minąć 12 godzin. Jeśli chodzi o ponowne malowanie, to musi od nałożenia poprzedniej minąć 6 godzin. Suchą powierzchnię uzyskamy po upływie 2 godzin.  Wydajność z jednego litra wynosi maksymalnie pięć metrów kwadratowych. Produkt ten może być stosowany także w dziecięcych pokoikach, spełnia bowiem normy im dedykowane.

Co warto wiedzieć o farbach magnetycznych?

Tego typu produkty pojawiły się na polskim rynku stosunkowo niedawno, lecz dość szybko zdobyły niemałe zainteresowanie wśród odbiorców. Dzięki zastosowaniu farby magnetycznej można wykreować bardzo ciekawą aranżację wnętrza, w przypadku którego jedną z części składowych będzie powierzchnia, do której przyczepimy dzięki magnesom ulubione zdjęcia czy karteczki z ważnymi informacjami albo dzieła namalowane przez dzieci.

Warto wiedzieć, że farba magnetyczna z powodzeniem pokryć może nie tylko powierzchnię ściany. Stosowana jest także na frontach sprzętów agd (najczęściej lodówki), drewnie, nawet na ceramicznych powierzchniach. W bardzo ciekawy sposób ta właśnie opcja łączy walory typowo estetyczne z praktycznymi, dlatego też zainteresowanie zakupem farby magnetycznej jest duże.

Co to właściwie jest?

Farba magnetyczna to farba podkładowa, której odcień jest zwykle ciemnoszary i należy ją pokryć farbą nawierzchniową. Kiedy jednak chcemy uzyskać inną barwę pomalowanej przez nas powierzchni, możemy użyć farby w dowolnym kolorze. Pokrywając nią powierzchnię farby magnetycznej, będziemy mieli taki efekt aranżacyjny, na jaki liczyliśmy, a magnesy nadal będą się na ścianie utrzymywały. Dzięki zastosowaniu tego typu farby uzyskujemy powierzchnię o wykończeniu matowym. Warto wiedzieć, że można na powierzchnię farby magnetycznej zastosować tablicową, wtedy nasza ściana będzie miała właściwości magnetyczne i będzie można po niej pisać kredą.

Jak to dokładnie działa? W farbie magnetycznej zatopione są bardzo drobne cząsteczki żelaza. Te niewielkie cząsteczki sprawiają, że magnes może utrzymać się na powierzchni ściany.

Gdzie warto zastosować farbę magnetyczną?

Tak naprawdę farba magnetyczna stosowana może być w bardzo różnych przestrzeniach, użytkownicy coraz częściej decydują się na to, by taka właśnie powierzchnia znalazła się w kuchni albo w pokoju dziecięcym. W tym pierwszym przypadku uzyskać można ścianę, na której za pomocą magnesów powiesimy ulubione zdjęcia, przepisy kulinarne czy niewielkie karteczki. Jeśli zaś chodzi o zastosowanie tego motywu w pokoiku dziecięcym, może on okazać się bardzo przydatny w przypadku nauki cyferek, literek albo też rysowania. Można na takiej powierzchni układać wraz z dzieckiem równania i wyrazy, a także tworzyć galerię malowanych przez niego dzieł.

Farba magnetyczna stanowi też ciekawy element aranżacyjny w pokoju nastolatka. Przede wszystkim młody człowiek doceni na pewno jej oryginalność. Będzie mógł bez brudzenia ścian i niszczenia ich ozdabiając swoją przestrzeń na przykład dzięki plakatom z ulubionymi drużynami piłkarskim czy też kultowymi wykonawcami muzyki pop. To również bardzo przydatna opcja, jeśli chodzi o naukę. Angielskie słówka, stolice przyporządkowane konkretny państwom czy inne informacje będzie można utrwalić sobie znacznie szybciej wtedy, kiedy ma się je przed oczami.

Zalety i wady takiej farby

Czym wyróżnia się ten typ farby, jakie są jego mocne i słabe strony?

Zalety:

 • pozwala na interesującą aranżację wnętrza
 • można dzięki niej z powodzeniem przyczepiać magnesy do powierzchni ściany, wykorzystując je w codziennym życiu
 • pozwala na umieszczanie karteczek zdjęć czy obrazków na ścianie
 • stosowana może być w różnego typu przestrzeniach, w domach i mieszkaniach, szkołach, przedszkolach, biurowych wnętrzach etc.
 • jest bezpieczna dla zdrowia
 • nie ma w swoim składzie szkodliwych substancji, rozpuszczalników, ołowiu
 • stanowi bardzo praktyczną opcję
 • używając jej, nie niszczymy powierzchni ściany pinezkami, taśmą klejącą etc.

Wady:

 • jest dość droga w porównaniu ze zwykłą farbą
 • duże magnesy niekiedy odpadają od powierzchni ściany nią pomalowanej
 • trzeba położyć wiele jej warstw, żeby uzyskać spodziewany efekt
 • nie ma wyboru kolorów
 • bardzo gęsta konsystencja utrudniająca nanoszenie farby na ścianę

Jak malować farbę magnetyczną?

Ten specyficzny typ farby nanoszony jest na powierzchnię ściany wałkiem albo pędzlem. Producenci przestrzegają natomiast przed stosowaniem metody natryskowej, która, choć w przypadku farby tablicowej się sprawdza, to tu nie zdaje niestety egzaminu.

Tego typu farbę bez problemu kupimy w sklepach budowlanych oraz tych wyspecjalizowanych w sprzedaży farb. Coraz szersze grono producentów ma farby magnetyczne w swoim asortymencie.

Jak wygląda sama aplikacja tej farby? Przede wszystkim najpierw musimy ją dokładnie wymieszać, dzięki czemu magnetyczne cząsteczki równomiernie się rozłożą (w przeciwnym wypadku osadziłyby się one na dnie puszki jako cięższe od pozostałej farby). Ile warstw wystarczy do tego, by powierzchnia ściany miała takie właściwości, a jakie liczymy? Szacuje się, że co najmniej dwie, często trzy, ewentualnie cztery. Każdorazowo producent informuje o tym na opakowaniu swojego wyrobu. Koniecznie zapoznajmy się także z informacją o tym, jak długo każda z warstw wysycha. Przypominamy, że możemy kłaść kolejna dopiero wtedy, kiedy poprzednia nie jest już wilgotna.

Jak wydajne są farby magnetyczne? Szacuje się, że jeśli chodzi o pokrycie powierzchni, litr wystarczy nam na około 1,5 metra kwadratowego.

Jak już wspomnieliśmy, farba magnetyczna bardzo dobrze sprawdza się jako podkładowa, na którą nanosimy inne farby (większość tych dyspersyjnych może wylądować na jej powierzchni).

Jeśli zakładamy, że będziemy farbę magnetyczną za jakiś czas usuwać z powierzchni ściany, najlepszą opcją byłoby jej położenie na podłoże wytapetowane (wtedy po prostu zdejmiemy magnetyczną powłokę razem z tapetą).

Sposób na oryginalną powierzchnię ściany

Ostatnimi czasy Polacy bardzo doceniają niebanalne rozwiązania w swoich przestrzeniach. Wiedzą doskonale, że poprzez zastosowanie zwyczajnych farb nie będą w stanie osiągać tak ciekawych efektów, jak w tym przypadku. Dlatego też farby magnetyczne coraz częściej pojawiają się w naszych przestrzeniach i wszystko wskazuje na to, że taka sytuacja będzie trwała nadal.

Autor
Lubię Dom