Układanie paneli podłogowych

Układanie paneli podłogowych – Porady + instrukcja

Kiedy zdecydujemy się już na zakup konkretnego modelu paneli podłogowych i zamierzamy samodzielnie przystąpić do ich montowania na powierzchni podłogi, przyda nam się z pewnością kilka wskazówek i porad, które przygotowali specjaliści z branży budowlanej.

Gdy już przywieziemy je do pomieszczenia, w którym będziemy je montować, pamiętajmy o tym, by leżały w nim przez dwie doby. Jest to ważne zwłaszcza w sezonie zimowym. Układamy poszczególne paczki poziomo, pozostawiając je w opakowaniu, które zastosował producent. Ważne jest to, aby temperatura pomieszczenia wynosiła przynajmniej 18-19 stopni Celsjusza.

[lyte id=”azBwvTQJO2s” start=7 /]

Jak przygotować wnętrze przed zamontowaniem w nim paneli?

Warto wiedzieć, że jeszcze zanim zaczniemy nasze prace związane z samym układaniem paneli podłogowych, musimy w odpowiedni sposób przygotować wnętrze. Co to oznacza w praktyce? Musi ono posiadać wylaną wylewkę, poza tym mieć położone tynki i grunt na ścianach. Biała farba podkładowa także powinna się znaleźć na powierzchni ścian. Gdy te prace zostaną wykonane, zyskamy pewność tego, że panele nie zostaną później zniszczone.

Przygotowane powinno zostać podłoże, na którym mamy zamiar nasze panele montować. W jaki sposób o to zadbać? Przede wszystkim dopilnować musimy, by posadzka, która się w pomieszczeniu znajduje, była w możliwie jak najlepszy sposób wyrównana, a także czysta. Trzeba ją zwyczajnie przed rozpoczęciem prac odkurzyć, pyłki, piasek czy też drobne przedmioty absolutnie nie mogą się znajdować na powierzchni posadzki, ponieważ to mogłoby nawet sprawić, że nasze panele zostałyby uszkodzone. Poza tym podłoże nie może być wilgotne.

Akcesoria potrzebne do montowania paneli podłogowych

Powinniśmy przez rozpoczęciem prac związanych z montażem paneli zadbać o posiadanie wszystkich wymaganych do tego akcesoriów. Wyróżniamy tutaj:

  • piłę do docinania paneli
  • klocki dystansujące (kliny)
  • drewniany dobijak
  • metalowy zaczep
  • młotek
  • miarka

W jaki sposób układać panele – różne metody

Specjaliści z branży budowlanej proponują kilka opcji układania paneli względem siebie (uzyskujemy w przypadku każdej z niech nieco inne efekty wizualne). Do wyboru mamy:

-przekładanie na kolejny pas (innymi słowy odpad z poprzedniego pasa ma rozpocząć kolejny pas paneli)

-przesunięcie 14 (tutaj jeden pas względem drugiego jest przesunięty o 14 długości panelu)

-przesunięcie 13) (analogicznie jeden pas względem drugiego przesuwa się o 13 długości panelu)

-przesunięcie 12 (tutaj jeden pas jest przesunięty od drugiego o 12 długości panelu)

Tak naprawdę to, na którą z opcji się zdecydujemy, powinno być uzależnione zarówno od tego, co nam się podoba, jak i od ilości odpadu oraz wielkości naszego pomieszczenia (a konkretnie jego wymiarów).

Instrukcja montowania paneli:

Zmierzenie podłoża

Zmierzenie podłogi poziomicą to kwestia, którą musimy zająć się na początku. Dlaczego? Bo na bardzo nierównej powierzchni nie będziemy mogli ułożyć naszych paneli podłogowych. Jeśli są w niej uszczerbki, musimy przykryć je specjalnymi łatami, jeśli nierówności, wyszlifujmy je starannie. Specjaliści przekonują, że na jednym metrze mogą zdarzyć się nierówności maksymalnie trzymilimetrowe, z tymi większymi trzeba już niestety cos zrobić, by zostały zniwelowane.

Zmierzenie długości i szerokości pomieszczenia

Teraz przyszedł moment na to, by dokładnie zmierzyć pomieszczenie. To pozwoli nam uniknąć przycinania dużej ilości paneli. Zwykle mówi się, by były one układane prostopadle do okna, jednak jeśli ktoś chciałby układać je inaczej, oczywiście istnieje również taka ewentualność. To rozwiązanie poleca się głównie dlatego, że dzięki jego zastosowaniu pasy pokrycia są niemalże niewidoczne. Mierzymy tutaj ściany, do których równolegle układać zamierzamy nasze panele. Dzięki temu wybierzemy najbardziej optymalną opcję ich montowania.

Ułożenie folii paraizolacyjnej

Folia ta świetnie chroni podłoże przed wilgocią. Kupuje się ją w specjalnych rolkach, co w znacznym stopniu ułatwia montaż. Niektórzy producenci paneli wymagają jej zastosowania aby uznać ewentualną gwarancję, więcej na ten temat najlepiej szukać u konkretnych producentów. Folia powinna wystawać 10cm przy ścianach i być nakładana na siebie w 20cm zakładkach. Po folii przychodzi czas na zamontowanie odpowiedniego podkładu pod panele.

Zastosowanie podkładu

Kiedy już nasze podłoże zostanie w odpowiedni sposób przygotowane, musimy zastosować podkład pod panele. To, jaki konkretnie wybierzemy, zależy w dużej mierze do tego, jakie są nasze wymagania względem niego oraz na jakim podłożu go ułożymy. Wyróżniamy między innymi takie modele, jak: podkład korkowy, eko-płyta, podkład polietylenowy PE, podkład polistyrenowy XPS. Jeśli mamy jakieś wątpliwości odnośnie wyboru, powinniśmy poprosić o pomoc pracownika sklepu budowalnego.

Układanie pierwszego rzędu paneli

Panele łączy się na pomocą specjalnych złącz, dzięki którym dobija się je do siebie. Jest to opcja znacznie wygodniejsza od stosowanego kiedyś klejenia.

Przyszedł moment na to, by ułożyć pierwszy rząd naszych paneli. Zaczynamy tutaj od lewego tylnego rogu wnętrza. Zasada, którą powinniśmy się kierować, jest taka, że ostatni panel (ten, który trzeba będzie docinać) nie powinien mieć długości mniejszej niż pół metra.

Panele układa się w sposób równoległy do kąta padania światła. W pierwszym rzędzie panele powinny być ustawione wpustem do strony ściany. Kolejne panele przytwierdzamy do siebie ich krótszymi stronami. Przychodzi pora na to, by zastosować nasze klocki dystansujące (zwane także rozpórkami lub klinami). Powinny one tworzyć szczelinę pomiędzy panelami a ścianą o szerokości około 10 mm.

Panele łączymy na zatrzaski przykładając jeden do drugiego. Następnie używamy dobijaka drewnianego i młotka aby dobić jeden panel do drugiego tak aby nie pozostały pomiędzy nimi szczeliny. Ostatni panel z danego rzędu docinamy. Elementy końcowe dociągamy metalowym zaczepem.

Jeśli wybraliśmy któryś ze sposobów układania paneli polegający na ich przesuwaniu, musimy trzymać się tej zasady na powierzchni całej podłogi. Warto kierować się tutaj zasadą mówiącą, by panel przesunięty nie był krótszy niż 40 cm.

Układanie ostatniego rzędu

Bardzo możliwe jest, że ostatni rząd paneli trzeba będzie przycinać wzdłuż dłuższego boku (bo inaczej się on nie zmieści). Pamiętaj o tym aby pozostawić szczelinę około 10mm miedzy nim a ścianą. Metalowy zaczep jest bardzo przydatny przy układaniu ostatniego rzędu, dzięki niemu można łatwo dociągnąć panele do siebie nie niszcząc ich.

Dopasowywanie panelu do ościeżnic drzwi

Jeśli występuje taka potrzeba, należy ościeżnice drzwi nieco przyciąć, by można było wpasować pod nie panele. Jeśli ościeżnice są stalowe, trzeba dociąć odpowiednio panele, pamiętając o pozostawieniu 10mm szczeliny między nimi a panelami. Pokrywamy ją następnie masą akrylową, by całość estetycznie się prezentowała.

Montowanie listew przypodłogowych

Jeśli zastosowana była folia paraizolacyjna, należy odciąć jej odstające kawałki nożem do tapet. Przyszła pora na to, by zastosować listwy przypodłogowe (dobrze gdy są dopasowane pod względem wizualnym do naszych paneli). Jeśli używamy popularnych z tworzywa sztucznego, jest to łatwe zadanie. Docinamy je do odpowiedniej długości a na rogach wykorzystujemy narożniki wewnętrzne i zewnętrzne.

Montowanie listew przejściowych

Te listwy stosujemy wtedy, kiedy chcemy połączyć z sobą różne powierzchnie paneli lub też zastosować łączenie powierzchni panelu z innym typem podłogi. Pamiętajmy aby zostawić odpowiednią szczelinę gdy listwy przejściowej używamy do łączenia pomiędzy panelami.

Ten sam wzór paneli w całym domu czy różne modele?

Warto jeszcze przed zakupem paneli podłogowych zastanowić się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie jeden ich model w całym domu lub mieszkaniu czy też sprawdzą się różne egzemplarze. Tutaj odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi przestrzeniami i chcemy sprawić, by zostały one w sposób optyczny powiększone, wtedy lepszą opcją będzie zdecydowanie się na jeden model i użycie go wszędzie.

Jednak gdy do dyspozycji mamy duże przestrzenie, być może zastosowanie jednego tylko wzoru paneli podłogowych okazałoby się opcją nudną i nieciekawą i wtedy warto postawić na różnorodność (zastosować różne panele do różnych wnętrz, dzięki temu mieć odmienną od siebie kolorystykę).

Autor
Lubię Dom