Oznaczenia prania na metkach

Symbole prania z opisem

Kiedy wkładamy jakąś sztukę odzieży do pralki, mamy nadzieję wyciągnąć ją z niej w bardzo dobrym stanie – czystą, wypraną, wypłukaną i pachnącą. Czasami jednak dzieje się tak, że w trakcie wykonywania tej czynności nasza pralka sprawiła, że dany egzemplarz zbiegł się, powyciągał czy zniszczył. Co zwykle jest tego powodem? Fakt, że bardzo rzadko zdarza nam się zaglądać do metek naszych ubrań i sprawdzać zalecenia producentów co do ich prania. O ile ze zwyczajną bawełną raczej bardzo dużych problemów nie ma, to już tkaniny takie, jak choćby len, jedwab czy też nylon, potrzebują odpowiednich warunków. Jeśli mówimy o symbolach prania, które z nich najczęściej spotykamy na metkach naszej odzieży i co one oznaczają? Sprawdzamy to poniżej.

Informacje dotyczące prania

Zdecydowanie warto do nich zaglądać, bo coś, co wymaga temperatury wysokiej, wyprane w tej niskiej nie będzie dostarczenie czyste. Gorzej jednak, jeśli różnica wystąpi w drugą stronę – kiedy sztuka odzieży, która musi być prana w możliwie jak najniższej temperaturze, potraktowana zostanie tą wysoką. Jest niemal pewne, że materiał zbiegnie się wtedy w praniu i zmniejszy się. Sprawdźmy, co oznaczają konkretne symbole na metkach naszych ubrań:

Symbole prania

Jeśli chodzi o przedostatni symbol dotyczący prania ręcznego, najlepiej byłoby faktycznie uprać dany egzemplarz ręcznie. Jeśli jednak nasza pralka posiada tryb ręcznego prania, może on zostać użyty, wtedy nie powinno to w negatywny sposób wpłynąć na odzież (mamy wtedy do czynienia z wolniejszymi niż zwykle obrotami pralki, a i temperatura nie jest na tyle wysoka, aby zniszczyć nasze ubranie). Kiedy jednak jesteśmy ostrożni w tej kwestii, lepiej będzie zastosować klasyczne pranie ręczne, które jest jednak delikatniejsze od trybu ręcznego w pralce.

Na niektórych metkach, zamiast liczb, znajdują się kropki. Każda z nich oznacza inną temperaturę prania. Znajdziemy od jednej kropki do aż czterech. Jedna kropka oznacza pranie w temperaturze 30°C, dwie kropki to 40°C, trzy to 50°C, a cztery pranie w 60°C. Warto im się przyglądać, bo gdyby nie pojawił się napis, w ilu stopniach można daną rzecz wyprać, będziemy to wiedzieli po samym użyciu kropek.

Nie bez znaczenia są również poziome kreski, które znajdują się na oznaczeniach. Kiedy kreska jest tylko jedna, mówimy o ubraniach z tkanin syntetycznych. Wtedy też trzeba wybrać odpowiedni program do prania tkanin syntetycznych np. do tkanin delikatnych.

Kiedy natomiast zobaczymy dwie kreski, musimy wiedzieć, że symbol dotyczy materiałów delikatnych.

Jeśli widzimy symbol „nie prać”, w jaki sposób mamy potraktować odzież, która nie jest już świeża? W tym przypadku trzeba zastosować czyszczenie chemiczne, bo zwyczajne pranie mogłoby ją zniszczyć.

Informacje dotyczące suszenia

symbole suszenia

Jeśli jesteśmy posiadaczami pralko-suszarki, musimy mieć świadomość tego, że są ubrania, których suszyć w ten sposób po prostu nie można, bo szybko uległyby zniszczeniu. Kiedy więc zobaczymy pierwszy z symboli, nastawmy nasze urządzenie tylko na opcję prania, pomijając suszenie. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tych oznaczeń?

Niektóre ubrania zachowają swoją formę tylko wtedy, kiedy będziemy je suszyli w pozycji pionowej (mówimy tutaj głównie o swetrach, które w przeciwnym razie mogłyby się zdefasonować). Jednocześnie w takim przypadku, ubrania nie wirujemy, a pozwalamy mu wyschnąć we wspomnianej już pozycji pionowej.

Pilnujmy także dokładnie oznaczeń dotyczących temperatury suszenia – jeśli może być normalna, nie ma powodów do obaw, jeśli niska, pilnujmy tego, by uniknąć uszkodzenia ubrań. Warto wiedzieć, że niektórym materiałom (nielicznym, ale jednak) promienie słoneczne potrafią zaszkodzić.

Informacje dotyczące prasowania ubrań

Symbole prasowania

Pamiętajmy, że są takie ubrania, których nie wolno potraktować żelazkiem, bo mogłoby to je zniszczyć. Jeśli chodzi o pozostałe oznaczenia na temat prasowania, warto zwrócić uwagę na liczbę kropek, która znajduje się wewnątrz każdego symboli. Każda z nich oznacza wyższą temperaturę prasowania, jaką możemy zastosować w przypadku danej sztuki odzieży. Warto wziąć to pod uwagę (zwłaszcza w przypadku, kiedy kupujemy coś wykonanego ze szlachetnego, delikatnego materiału), bo mogłoby się okazać, że niestety długo się daną rzeczą nie nacieszyliśmy, gdyby została zniszczona przez sam fakt prasowania albo też ustawienia na żelazku niewłaściwej temperatury.

Informacje dotyczące stosowania środków chemicznych

Symbole środki chemiczne

Czasami zdarza się tak, że wpadniemy na pomysł potraktowania naszej odzieży środkami chemicznymi. Może stać się tak wtedy, gdy na ubraniu pojawi się plama niedająca się sprać w klasyczny sposób. Może też tak się zdarzyć, że coś co z założenia było białe, nagle straciło swój kolor, coraz bardziej zbliżając się w stronę żółci albo szarości. Czasami do dezynfekcji ubrań stosowany jest chlor. Kiedy zamierzamy zastosować któryś z tych środków, najpierw koniecznie sprawdźmy metkę ubrania i zorientujmy się, czy jest to możliwe. To tyko chwila, a pomoże nam w uniknięciu bardzo przykrych niespodzianek. Są przecież takie materiały, których nie można wybielać i/lub chlorować, nie brakuje takich, w przypadku których czyszczenie chemiczne jest absolutnie niedozwolone. Mowa głównie o delikatnych tkaninach, które zwyczajnie nie wytrzymują starcia z intensywnymi środkami i błyskawicznie się niszczą po ich użyciu.

Sprawdzajmy symbole na metkach

Wydawać by się mogło, że pranie ubrań to czynność wręcz prozaicznie prosta i nic nie jest w stanie nas zaskoczyć. Okazuje się jednak, że dziś, kiedy do stworzenia ubrań używa się najrozmaitszych materiałów i kiedy producenci pralek stosują bardzo różne rozwiązania, warto jednak sięgać po tę pomoc, którą uzyskamy, zerkając na metkę każdego egzemplarza odzieży. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek, a nasze ubrania pozostaną na długo w dobrym stanie.

Autor
Lubię Dom