Panele z fugą

Panele z fugą – czy warto je kupić? + Przykładowe panele

Panele podłogowe różnią się od siebie między innymi grubością, klasą ścieralności czy przeznaczeniem. Istnieje jednak też inny podział, ten na modele z fugą oraz bez niej. Co takiego charakteryzuje panele z fugą? Czy warto je zastosować w swoich przestrzeniach? Jakie mają mocne i słabe strony?

Panele z fugą posiadają rowki (frezy), które stosuje się na ich brzegach. Po co taki zabieg? Producenci stosują to rozwiązanie po to, by jak najbardziej upodobnić panele do podłogi z litego drewna (która byłaby znacznie droższa).

Kiedy egzemplarz jest pozbawiony fugi, tworzy jednolitą powierzchnię a w przypadku modelu z fugą mamy do czynienia z delikatnymi rowkami. Ścięcie obrzeży paneli wynosi około 45 stopni, dlatego przypomina swoim kształtem literę „v” (stąd nazwa).

Panele z fugą
Leroy Merlin
Panele z fugą
Leroy Merlin
Panele z fugą
Leroy Merlin
Panele z fugą
Castorama
Panele z fugą
Castorama
Panele z fugą
Castorama
Panele z fugą
Leroy Merlin
Panele z fugą
Leroy Merlin
Panele z fugą
Leroy Merlin
Panele z fugą
Castorama
Panele z fugą
Castorama
Panele z fugą
Castorama
Panele z fugą
Leroy Merlin
Panele z fugą
Leroy Merlin

Rodzaje paneli z fugą:

Kiedy ktoś decyduje się na zastosowanie w swoich przestrzeniach modelu z fugą, wybierać może spośród dwóch rozwiązań:

– frezy znajdują się na dwóch bokach – na dwóch dłuższych bokach panelu stosuje się fugę, na krótszych natomiast nie.

– frezy znajdują się na czterech bokach – na wszystkich bokach panelu stosuje się frezy, upodabniając je tym samym bardziej do modeli z litego drewna.

Warto wiedzieć, że panele z fugą mają także różne szerokości. Do niedawna najczęściej obowiązującym standardem było tutaj 19 cm, dzisiaj coraz częściej stosowane są modele nieco węższe (na przykład te o szerokości 16 cm). Dlaczego? Łatwiej dzięki nim optycznie powiększyć nieduże pomieszczenie.

Oczywiście panele z fugą mają przeróżne wzory. Aby wybrać odpowiedni model, należy kierować się własnymi preferencjami i dopasować je do stylu pomieszczenia. Nierzadko te egzemplarze są celowo postarzane – po to, by można było dopasować je do klimatu minimalistycznego, prowansalskiego czy rustykalnego we wnętrzu. Rowki pomalowane są farbą dopasowaną odpowiednio odcieniem do samego panelu, by całość dobrze się prezentowała we wnętrzu.

Zalety paneli z fugą:

– wyglądem przypominają podłogę z desek

Kupujący dość często zwracają uwagę na estetyczną stronę tej opcji, chcąc upodobnić swoją podłogę do tej znacznie droższej, z litego drewna.

– mało prawdopodobne, że napęcznieją wodą

Zdarza się, że modele bez fugi pęcznieją, dostaje się pod nie wilgoć, po pewnym czasie wyglądają już nieestetycznie. W przypadku paneli z fugą jest lepiej, ponieważ między poszczególnymi panelami mamy wolną przestrzeń, więc nawet w przypadku dostania się wilgoci (na przykład na skutek nieprawidłowego, niestarannego montażu) nie jest to widoczne. Dzięki fugom nie widać wtedy różnic w wysokości paneli.

– są dobrą opcja w przypadku fanów naturalnego wystroju domu

Dają alternatywę tym, którym zwyczajnie jednolita powierzchnia podłogi niespecjalnie się podoba. Dzięki nim osiągają bardziej naturalny wygląd przestrzeni.

– ich frezowane brzegi są dobrze zabezpieczone

W optymalny sposób zabezpiecza się je między innymi przed działaniem wilgoci, więc są uważane za trwałe.

– pasują nie tylko do przestrzeni mieszkalnych, ale także do biur, kancelarii czy siedzib firm

Dzięki swojemu eleganckiemu wyglądowi bardzo dobrze wpiszą się w przestrzenie o reprezentacyjnym charakterze i są w nich nierzadko stosowane.

– można łatwo je zamontować

Zwykle stosuje się zamek typu express click, dlatego też z ich montażem spokojnie poradzą sobie ci, którzy te modele zakupili.

Wady paneli z fugą:

– istnieją obawy o trudności w ich czyszczeniu

Bardzo często klientów przez zakupem modelu z fugą odstrasza myśl o tym, że ich czyszczenie, konserwacja i pielęgnacja będą utrudnione. Nie jest to jednak wcale straszne a sama fuga nie jest głęboka. Ci, którzy mają je w swoich domach i mieszkaniach, przekonują, że w zupełności wystarcza tutaj standardowe działanie w postaci odkurzacza i delikatnie wilgotnego mopa. Tego typu panele są czasami porównywane do płytek łazienkowych, pomiędzy którymi fugi także występują. To jednak kiepskie porównanie, bo o ile o te łazienkowe należy dbać w szczególny sposób, czyszcząc je starannie i interweniować, kiedy osadza się w nich brud, o tyle w przypadku paneli takiej konieczności nie ma. Jeśli tylko zamiatamy lub też odkurzamy podłogę regularnie, zachowa ona dobry wygląd.

– mają wyższą cenę

Nie ukrywajmy – tańsze są modele pozbawione fugi. Za te z fugą musimy zapłacić nieco więcej chociażby dlatego, że są dodatkowo uszlachetniane. Ceny w tym przypadku zaczynają się mniej-więcej od trzydziestu złotych za metr kwadratowy (modele bez fugi można kupić taniej).

W jaki sposób układać takie panele?

Istnieje zasadniczo kilka opcji polecanych przez specjalistów. Do efektownie prezentujących się rozwiązań należy zarówno metoda regularnego ich ułożenia względem siebie, jak i przesunięcie drugiego rzędu o jedną drugą bądź jedną trzecią długości panelu.

Czy warto wybrać panele z v-fugą?

Wiele wskazuje na to, że tak, przemawia za tym chociażby znacznie większa liczba wymienionych w tekście zalet takiego rozwiązania niż jego wad. Docenia się zarówno ich walory estetyczne, jak i praktyczne. Wszyscy ci, którzy nie chcą ponosić wysokich kosztów związanych z zamontowaniem podłogi z drewna, mogą ją w dużym stopniu do takiej upodobnić, stosując panele z v-fugą.

Producenci przygotowują dla klientów wiele nowych, interesujących modeli, by mogli oni wybrać egzemplarze dopasowane do pomieszczeń w ich domach i mieszkaniach. Trend wskazuje na to, że popularność tej opcji będzie trwała nadal, zwiększając się z czasem. Jeśli można mieć estetyczną, trwałą i solidną powierzchnię podłogi, która wygląda podobnie jak prawdziwe, drogie drewno – czemu z tej opcji nie skorzystać?

Autor
Lubię Dom