Często decydujemy się, by to właśnie one pokrywały podłogi w pomieszczeniach naszych domów i mieszkań. Panele stały się dzisiaj rozwiązaniem powszechnie stosowanym. Nic dziwnego, są przecież stosunkowo tanie, łatwe w montażu, praktyczne i estetyczne. Czasami do złudzenia przypominają nawet drewniane podłogi. Ale czy można układać panele na ogrzewaniu podłogowym? Tak, jeśli mają one odpowiednio niski opór cieplny i producent przewiduje taki montaż.
Aby zapewnić jak największą efektywność ogrzewania podłogowego, łączny opór cieplny podkładu i posadzki powinien być mniejszy niż 0,15 m²K/W. Dla przykładu jeśli użyjemy paneli o R = 0,06 m²K/W i podkładu o R = 0,05 m²K/W, zmieścimy się w wymaganiach ustalonych przez Stowarzyszenie Europejskich Producentów Paneli Laminowanych.
Panele sprawdzają się lepiej niż drewniana podłoga, ponieważ mają inną gęstość. Opór cieplny niektórych paneli laminowanych do ogrzewania podłogowego jest na tyle niski, że można z powodzeniem stosować je na takich podłogach. Nie ogranicza to przenikalności cieplnej w odczuwalny sposób.
Ogrzewanie podłogowe a panele
Ten typ ogrzewania może być w domu czy mieszkaniu głównym sposobem na ogrzewanie, wszystko zależy od indywidualnych preferencji mieszkańców i możliwości aranżacyjnych. Ogrzewanie podłogowe jest w naszym kraju rozwiązaniem stosowanym coraz częściej. Wygodne, komfortowe i sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach.
Ale czy jesteśmy zmuszeni, by przy jego zamontowaniu powierzchnię podłogi pokrywały płytki? Na szczęście nie. Z paneli podłogowych nie trzeba wcale rezygnować, należy tylko wybrać odpowiednie. W tym przypadku panele składają się w większości z miazgi drzewnej o odpowiedniej gęstości, materiał ma więc przyzwoitą przenikalność cieplną.
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe sprawdzą się?









Wiadomo, że z punktu widzenia klienta bardzo istotną kwestią jest to, jak dany model paneli wygląda. Jednak nie tylko kwestie estetyczne są tutaj ważne, należy wziąć pod uwagę szereg cech typowo praktycznych.
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli podkład razem z panelem ma łączny opór cieplny mniejszy niż 0,15 m²K/W, to możemy wtedy użyć takiego zestawu razem z ogrzewaniem podłogowym. Dostęp do tych danych jest łatwy i większość producentów paneli oraz podkładów udostępnia je, można więc łatwo obliczyć ten parametr.
Jeśli chodzi o klasę ścieralności paneli, te, które wybierzemy na ogrzewanie pokojowe, oznaczone być powinny symbolem przynajmniej AC3 albo wyższym. To gwarantuje, że będą one dobrze sprawdzały się nawet w przypadku chodzenia po nich w obuwiu z twardym spodem.
Jeżeli natomiast chodzi o klasę użyteczności, sugeruje się, żeby panele mające być użyte na ogrzewanie podłogowe oznaczone były cyframi przynajmniej 31 lub 32. Pamiętajmy, że w przypadku podłogówki temperatura dość często się zmienia, a zatem tylko dobór takich trwałych, solidnych i wytrzymałych modeli zagwarantuje, że panele nie będą się niszczyły.
Jak dobrać grubość wybranych przez nas paneli, żeby z jednej strony bardzo dobrze przewodziły ciepło, a z drugiej były wytrzymałe? Przypomnijmy, że na polskim rynku dostępne mamy egzemplarze mające od sześciu do dwunastu milimetrów grubości. Okazuje się, że jeśli poszukujemy modeli nadającego się na ogrzewanie podłogowe, lepiej sięgnąć po panele grubości ośmiu albo dziewięciu milimetrów, takie będą wykazywały optymalne w tym przypadku właściwości.
Warto też przypomnieć, że te panele, które wybierzemy, powinny mieć sposób montażu wykluczający użycie kleju. Na szczęście zdecydowana większość dostępnych dzisiaj na polskim rynku egzemplarzy posiada system zatrzaskowego montażu i taki właśnie świetnie się w tym przypadku sprawdzi.
Jak przygotować podłoże przed położeniem paneli podłogowych?
Ważna kwestią jest to, żeby podłoże zostało odpowiednio przygotowane przed ułożeniem panelu. Co to konkretnie oznacza?
Musimy pamiętać o tym, że w przypadku instalowania ogrzewania podłogowego mamy w zasadzie do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest tak zwana mokra instalacja (którą stosuje się bardzo często), w przypadku której istnieje konieczność zastosowania wylewki. Jak najbardziej można na niej położyć panele, ale trzeba do tego taką wylewkę dobrze przygotować.
W przypadku instalacji na sucho kwesta zastosowania ogrzewania podłogowego jest w opinii ekspertów znacznie prostsza, tutaj praca nie wymaga od nas żadnych skomplikowanych zabiegów, jest łatwa i szybka.
Jednak najczęściej stosuje się tutaj tak zwaną mokrą wylewkę. Każdorazowo musi ona zostać w odpowiedni sposób ogrzana. Co oznacza to w praktyce? Najpierw nasza wylewka musi wylądować na powierzchni podłogi. Dzięki temu stopniowo temperatura będzie się podnosić, potem natomiast utrzymywać na stałym, optymalnym poziomie. Ponadto pomaga ona w utrzymaniu równomiernej temperatury na całości naszej podłogi, co w znacznym stopniu wpłynie na nasz komfort życia. Specjaliści sugerują, że wylewka ponad rurkami ogrzewania powinna mieć mniej-więcej 2 cm grubości.
Przejdźmy teraz do suszenia wylewki. Najpierw należy poczekać, aż wstępnie wyschnie. Ten proces potrwa kilka tygodni. Gdy ten czas minie, pozostaje nam ustawienie temperatury na minimum. Codziennie zwiększamy ją o pięć stopni, aż w końcu osiągniemy temperaturę maksymalną. Na około 5 dni przed montażem paneli musimy ustawić temperaturę na max. Po upływie kolejnych trzech dni przychodzi moment na to, by ogrzewanie podłogowe wyłączyć. Optymalną w opinii ekspertów temperaturą do układania paneli laminowanych jest ta wynosząca 18-19 stopni Celsjusza.
Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe?
Jeżeli chcemy położyć na nasze ogrzewanie podłogowe panele, koniecznym będzie zastosowanie odpowiedniego podkładu. Pod podłogi laminowane (bo takie właśnie poleca się stosować na ogrzewanie podłogowe) kładziemy w takim przypadku taki podkład, który dobrze przewodzi ciepło. Pamiętajmy, że sam podkład powinien być dopuszczony do takiego użycia a więcej informacji o tym szukajmy u producentów konkretnych modeli. Jednym z najlepszych rozwiązań okaże się być w tym przypadku mata kwarcowa lub poliester. Charakteryzują się one niskim oporem cieplnym i dobrą izolacją akustyczną.
Podkład musi być stosunkowo cienki, często mówi się, że jego grubość nie powinna przekraczać trzech milimetrów.
Popularność umieszczania paneli na ogrzewaniu podłogowym
Ogrzewanie podłogowe to coraz częstsze rozwiązanie w polskim budownictwie mieszkaniowym (i nie tylko). Jest to znacznie bardziej estetyczna opcja od tej klasycznej, w przypadku której na ścianach podwieszone mamy kaloryfery. Ponadto jesteśmy w stanie osiągnąć optymalną temperaturę we wnętrzach. Jeśli tylko jesteśmy fanami paneli na podłogach, możemy je jak najbardziej zastosować. Wybierzmy tylko odpowiednie modele i podkład i zadbajmy w szczególności o to, by całość zostanie prawidłowo zamontowana.
Wygoda i estetyka w jednym (przecież nierzadko panele podłogowe są w stanie imitować piękne naturalne drewno lub nawet kamień) sprawiają, że panele są bardzo chętnie wykorzystywanym produktem na podłogę.