Materac w sypialni

Czy warto zainwestować w materac dostosowany do zmieniających się warunków pogodowych?

Dobry materac to podstawa wyposażenia każdej sypialni. To w dużej mierze od niego zależy jakość snu, a także zdrowie kręgosłupa. Jednym z ważnych czynników wpływających na komfort podczas przebywania w łóżku jest temperatura. Czy warto zainwestować w materac dostosowany do zmieniających się warunków pogodowych?

Materac, a komfort termiczny

Wybór dobrego materaca może być pomocny w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała podczas snu. Przyczyni się to z pewnością do jakości wypoczynku. Dlaczego podłoże do spania jest w tej kwestii tak istotne? Materiały użyte w konstrukcji mogą mieć rozmaite właściwości. Znaczenie ma zarówno wnętrze wkładu, jak i tkanina zastosowana do uszycia pokrowca.

Dużą wagę warto przywiązać do przepuszczalności powietrza. Nawet najlepsze, naturalne materiały nie spełnią należycie swoich funkcji, jeżeli wewnątrz wypełnienia będzie brakowało kanałów wentylacyjnych i miejsc, przez które ciepło może ulatniać się na zewnątrz. Na odczuwanie temperatury wpływa też konfiguracja poszczególnych warstw materaca oraz zdolność do odprowadzania wilgoci. Co ciekawe, jeśli podłoże do spania dobrze wspiera ciało i równomiernie rozkłada nacisk — może pomóc w utrzymaniu komfortowej temperatury.

Jaki materac wybrać?

Jaka powinna być charakterystyka wygodnego materaca, który nie tylko zapewni kręgosłupowi należyte wsparcie, ale również pozytywnie wpłynie na komfort termiczny podczas snu?

  • Konstrukcja — pod względem regulacji termicznej najlepiej sprawdzają się materace sprężynowe i hybrydowe. Charakteryzują się one doskonałą cyrkulacją powietrze i pod tym kątem sprawdzają się lepiej niż modele wykonane z pianki memory.
  • Odprowadzanie wilgoci — materace, które zapobiegają kumulowaniu się wewnątrz wilgoci, zapewniają zdecydowanie lepszy komfort termiczny. Doskonale sprawdzają się wszelkie materiały i rozwiązania szybkoschnące.
  • Pokrowiec — bawełna i len to najpopularniejsze materiały, dzięki którym materac jest w stanie odpowiednio regulować temperaturę. Warto wybierać naturalne i przewiewne tkaniny, które mają wpływ nie tylko na ciepło, ale również poziom wilgoci.

Komfort termiczny w łóżku — korzyści

Dzięki komfortowi termicznemu jakość snu może się znacznie poprawić. Znacznemu zmniejszeniu może ulec częstotliwość budzenia się w nocy, a stabilna temperatura sprzyja regeneracji i odpoczynkowi. Poza tym przegrzewanie się w nocy może prowadzić do pocenia się i dyskomfortu. Z kolei chłód zwiększa prawdopodobieństwo przeziębienia się. Nadmiar wilgoci jest niekorzystny w szczególności dla alergików i astmatyków. Optymalny poziom ciepła w nocy w połączeniu z suchym środowiskiem, korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia.

Jeśli zależy Ci na wygodzie podczas snu i na co dzień dbasz o swoje zdrowie — wybierz materac, który zapewni Ci komfort termiczny. Jest to parametr równie ważny, co typ wypełnienia, elastyczność punktowa czy stopień twardości.

Autor
Lubię Dom