Gdy stoimy przed wyborem zlewozmywaka do kuchni, znajdziemy w sklepach zestawy o przeróżnych wymiarach i kształtach. Wiadomo jednak, że każdy z nas dysponuje różną ilością miejsca na zlewozmywak w przestrzeni kuchennej, dlatego też niekiedy znajdują się w niej małe, wąskie, zlewy jednokomorowe, czasami jednak można pozwolić sobie na te pokaźnych rozmiarów i z dwiema komorami.
Wymiary zlewów jednokomorowych
Zlewozmywaki jednokomorowe są zwykle wybierane do typowych przestrzeni kuchennych i przeciętnych gospodarstw domowych. W ich przypadku jednak wymiary mogą być bardzo różne, wszystko uzależnione jest miedzy innymi od tego, jaki mają kształt. Nie zawsze jednak wymiary wnętrza decydują o tym, że taki właśnie model jest wybierany, czasami po prostu nie ma potrzeby kupować modelu dwukomorowego, jeśli jest się właścicielem zmywarki. W takim przypadku zlewozmywak służy głównie do tego, by umyć w nim warzywa czy owoce, nalać wody do wazonu albo też ewentualnie umyć kilka kubków.



W większości przypadków kupujący decydują się jednak na zakup modeli jednokomorowych, które razem z częścią zwaną ociekaczem przyjmują formę prostokąta. W przypadku takich właśnie modeli także spotkać się można z różnymi wymiarami. 86 cm na 43,5 cm – te zdarzają się dość często. Nie możemy jednak pominąć także kwestii tych zlewozmywaków, w przypadku których wymiary to 86 cm na 50 cm (wtedy szafka kuchenna musi mieć 60 cm szerokości korpusu, a z takimi modelami spotykamy się w naszym kraju bardzo często). W dzisiejszych czasach zaczynają dominować modele granitowe, kiedyś zdecydowanie częściej decydowano się na te stworzone ze stali, które uchodzą jednak za mniej stylowe i szybciej ulegające zniszczeniu.


Jeśli chodzi o egzemplarze jednokomorowe, które mają kształt owalny, często występującymi dzisiaj rozmiarami jest: 76 cm (szerokość) oraz 43 cm (długość). To jednak nie jedyna opcja, bo występują one także trochę mniejsze, w takim przypadku mówi się często o modelach mających szerokość 58 cm i długość 42 cm. 57 cm na 45 cm – ten wymiar również nie należy w polskich kuchniach do rzadkości, kiedy w grę wchodzą zlewozmywaki. 58 cm szerokości oraz 48,5 cm długości – klienci mogą zdecydować się także na zakup takiego właśnie egzemplarza.



Nieczęsto spotyka się w polskich kuchniach modele zupełnie okrągłe, ten kształt zlewozmywaka zdecydowanie do popularnych nie należy. Ale w niektóre przestrzenie właśnie taki wpisze się najlepiej. Z jakimi wymiarami mamy wtedy do czynienia? Najczęściej jest to 51 cm X 51 cm.
Modele cieszące się w naszym kraju popularnością miewają także wymiary 75 cm na 40 cm. 76 cm na 43,5 cm to także dość często spotykane wymiary zlewozmywaków. 77 cm na 49 – takich wymiarów modele również zdarzają się nierzadko w ofertach sklepów. Jeśli nie dysponuje się zbyt dużą ilością miejsca, postawić można na egzemplarz o wymiarach 54 cm na 44 cm, takie rozwiązanie także sprawdza się dobrze. 59, 5 cm na 47,5 cm – oto zlewozmywak ze sporych rozmiarów komorą, dzięki której woda na pewno nie będzie kierowała się na boki.
Klasyczne modele stalowe przyjmują nierzadko wymiary 33 cm (szerokości) i 39 cm (długości), pozbawione są ociekacza (a zatem sprawdzają się tam, gdzie znajduje się zmywarka), ale dobrze wpiszą się w te przestrzenie, w których wybrano blaty robocze z drewna.
Niezbyt często się zdarza, że w kuchni pojawia się jednokomorowy model w kształcie zbliżonym do kwadratu, jednak nie są to przypadki odosobnione. W tej wersji mowa jest najczęściej o nowoczesnych egzemplarzach stworzonych z grafitu, których wymiary to: 47,5 cm (szerokość) na 46,5 cm (długość).
Wymiary zlewozmywaków dwukomorowych
W wielu gospodarstwach domowych znajdują się zlewozmywaki dwukomorowe. Ich posiadanie ma największy sens tam, gdzie brakuje zmywarki, gdzie zawsze albo bardzo często zmywa się ręcznie – w tym przypadku jedna komora stać się może miejscem, w którym nasze sztućce, talerze, szklanki i filiżanki myjemy, natomiast druga posłużyć może ich płukaniu.
Warto wiedzieć, że w przypadku modeli dwukomorowych zdarzają się przeróżne wymiary zlewozmywaków. Kiedy poszukuje się modelu dla siebie, warto wziąć to pod uwagę, ponieważ nie każdy typ zlewozmywaka będzie dopasowany do szerokości szafki kuchennej, w której go umiejscowimy. Zanim więc zdecydujemy się na to, by jechać do sklepu i tam nabyć dla siebie zupełnie nowy egzemplarz zlewozmywaka, przede wszystkim musimy sprawdzić to, na jakie jego wymiary jesteśmy w stanie sobie pozwolić.
Spotykamy się często z sytuacją, kiedy obie komory są tej samej wielkości. Bywa jednak czasami tak, że jedna jest znacznie mniejsza od drugiej i wtedy nazywamy taki zlewozmywak 1,5 komorowym.





Bardzo popularnym rozwiązaniem okazuje się być zakup zlewozmywaka, który ma 79 cm szerokości oraz 50 cm długości. 80 cm szerokości i 60 cm długości – taki egzemplarz warto postawić w kuchni sporych rozmiarów. 78 cm na 48 cm – z takimi modelami też można zetknąć się stosunkowo często. 78 cm szerokości oraz 43,5 cm długości – z tymi wymiarami tego sprzętu kuchennego też się nierzadko spotykamy. Kiedy jedna z komór jest nieco mniejsza od drugiej (bo z tej pierwszej korzysta się zdecydowanie częściej), mamy nierzadko do czynienia z wymiarami: 81,5 cm szerokości na długość wynoszącą 50 cm. 86 cm na 51 cm – to sporych rozmiarów egzemplarze zlewozmywaków zapewniające dużą przestrzeń roboczą. 78 cm na 49 – z takimi wymiarami także stykamy się nierzadko.
Czasami zdarza się o tak, ze zlewozmywak dwukomorowy nie ma owalnego ani prostokątnego kształtu, a jest on nieregularny. Z jakimi jego wymiarami zetknąć się można w sklepach budowlanych najczęściej? Jest to 90 cm szerokości oraz 50 cm długości. 86 cm na 80 cm – z takimi wymiarami także możemy się spotkać, kiedy wybierzemy się na zakupy.
Jak dobrze wybrać zlewozmywak?
Wydawać by się mogło, że nad jego wyborem nie trzeba się długo zastanawiać, to jednak nieprawda. Kupiony przez nas model musi być idealnie dopasowany do wymiarów kuchennych szafek, a przy tym dostosowany w pełni do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Koniecznym jest też przemyślenie, czy ma mieć jedną czy dwie komory. Wybór materiału, z którego jest stworzony, także ma istotne znaczenie. W końcu zlewozmywak musi nam służyć w kuchennej przestrzeni przez szereg lat, pozostając niezmiennie w bardzo dobrym stanie.